Počet výsledků: 42

Otevřít filtraci

Vazivové pouzdro v synoviálním kloubu je vnější vrstva kloubního pouzdra. Funkcí vazivového pouzdra je posilovat kloub, aby kosti nemohly být od sebe vzájemně odtaženy. Vazivové pouzdro je tvořeno silnými kolagenovými vlákny a zajišťuje stabilitu kloubu. Viz také vazivo.

Vazivové pouzdro má v souvislosti s lékařstvím dva různé významy: vazivové pouzdro v synoviálním kloubu – vnější vrstva kloubního pouzdra, vazivové pouzdro nějakého orgánu – odolná vnější vrstva, která obaluje a chrání některé orgány, např. játra či ledviny. Viz také vazivo.

Vazivové pouzdro (nějakého orgánu) je odolná vnější vrstva, která obaluje a chrání některé orgány, např. játra či ledviny. Díky této ochraně mohou být lidé velmi aktivní při běhání, skákání a dalších tělesných aktivitách, aniž by došlo k natržení nebo jinému poranění vnitřních orgánů. Viz také vazivo, orgán.

Kloubní pouzdro (lat. capsula articularis) je dvojvrstevný obal uzavírající kloubní dutinu v synoviálním kloubu. Vnější vrstva kloubního pouzdra je označována jako vazivové pouzdro: jeho funkcí je posilovat kloub, aby kosti nemohly být od sebe vzájemně odtaženy. Vazivové pouzdro je tvořeno silnými kolagenovými vlákny a zajišťuje stabilitu kloubu. Vnitřní vrstva kloubního pouzdra se nazývá synoviální membrána a její funkcí je vytvářet synoviální tekutinu. Synoviální membrána obsahuje krevní cévy, tukovou tkáň a nervy.

Vazivové klouby jsou jedním ze tří typů kloubů. Vyznačují se tím, že kosti jsou spojeny vazivovou tkání a že neobsahují kloubní dutinu. Vazivové klouby jsou většinou jen málo pohyblivé nebo zcela nepohyblivé. Příkladem vazivových kloubů jsou lebeční švy nebo vzájemná spojení mezi čelistmi a zuby. Viz také chrupavčité klouby, synoviální klouby, vazivo.

Bowmanovo pouzdro je mikroskopická struktura přibližně ve tvaru pohárku, která obklopuje glomerulus („klubíčko“ drobných krevních cév) v každém nefronu (strukturní a funkční jednotce ledvin). Bowmanovo pouzdro společně s glomerulem tvoří tzv. Malpighiho tělísko. Obrázek: Juxtaglomerulární aparát, glomerulus a Bowmanovo pouzdro – schematický nákres. (Zdroj: By OpenStax: Anatomy & Physiology, March 11, 2023, CC BY 4.0)

Vazivová tkáň je jiný název pro vazivo. Viz také tkáň.

Vazivové buňky neboli buňky vazivové tkáně jsou buňky, které společně s extracelulární matrix (mezibuněčnou hmotou) tvoří vazivo. Protože však existují různé typy vaziva, jsou jednotlivé typy vazivových buněk silně specializovány. Mezi vazivové buňky se řadí například adipocyty či fibroblasty. Viz také vazivo, buňka, buňky pojivové tkáně.

Vazivo neboli vazivová tkáň je typ pojivové tkáně. Vazivo je tvořeno vazivovými buňkami a mezibuněčnou hmotou (extracelulární matrix), která může být hustší nebo řidší – podle toho, v které části těla se vazivo nachází a jakou funkci tam plní. V mezibuněčné hmotě je výrazný podíl kolagenu, což je druh proteinu. Vazivo tvoří součást sliznice, kůže, podkoží, vytváří vazivová pouzdra orgánů, šlachy a vazy. Vazivo hraje významnou roli i při hojení poranění a zánětů. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz vazivo.

Buňky vazivové tkáně je jiný název pro vazivové buňky. Viz také buňka, vazivo, tkáň.

Zobrazeno 1 až 10 z 42

Počet výsledků